Izolacyjne właściwości, jakie mają płyty warstwowe - skąd się biorą?

Szukaj:

Płyty warstwowe, to materiały budowlane, do których przekonuje się coraz większa ilość budowlańców. Poza tym, że ich największą zaletą jest możliwość szybkiego zbudowania nawet budynków o dużych powierzchniach, zwraca się uwagę na ich wyjątkowe parametry izolacyjne. Wyjątkowe, ponieważ dotychczas zawsze było tak, że do ścian postawionych z cegieł należało później dołączyć jakiś materiał izolacyjny, a następnie położyć elewację.

Dziś, za sprawą tych płyt błyskawicznie powstają konstrukcje stalowe przeznaczone na przykład na magazyny bądź pomieszczenia biurowe czy handlowe. Ich izolacyjne właściwości biorą się głównie z faktu, że każda płyta posiada jeden z trzech możliwych rdzeni: z poliuretanu, wełny mineralnej lub styropianu. Podobnie jest jeśli chodzi o płyty dachowe, choć te przeważnie mają wewnątrz poliuretan.

Każdy z tych rdzeni posiada nieco inne właściwości izolacyjne. Styropian jest najbardziej znany, choć okazuje się, że w zestawieniu chociażby z poliuretanem nie wypada aż tak dobrze. Warto go stosować zatem w budynkach gospodarczych, takich jak garaże czy pomieszczenia dla zwierząt. Styropianowy rdzeń zapewnia komfort cieplny, ale nie w takim stopniu jak poliuretan. Ten stanowi zresztą dobrą izolację zimą, przed chłodem, jak i latem, przed gorącym powietrzem.

Takie właściwości izolacyjne zapewniają zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. Te osoby, którym natomiast zależy zwłaszcza na bezpieczeństwie, powinny wybrać płyty z rdzeniem z wełny mineralnej. Wełna jest dobrą zaporą przeciwogniową, dlatego sprawdza się w budynkach, gdzie przebywają ludzie lub jakieś cenne sprzęty, chociażby w magazynach.