Uprawnienia architektoniczne a uprawnienia budowlane.

Szukaj:

Architektura i budownictwo to bardzo zbliżona tematyka działania, dlatego nabyciem odpowiednich uprawnień architektonicznych czy też budowlanych rządzą podobne reguły, choć oczywiście sama tematyka testów, kursów i egzaminów jest zupełnie inna. Zarówno architekci, jak i budowlańcy muszą liczyć się z tym,że aby wstąpić do grona swoich już pracujących kolegów, będą musieli przejść ciężką selekcję i naprawdę mocno się postarać.

Uprawnienia budowlane nabywane są na drodze kilku etapów. Najpierw musimy posiąść odpowiednią, teoretyczną wiedzę z zakresu budownictwa i poznać budowanie od podszewki. Potem przychodzi czas na praktyki budowlane, których odbycie i zakończenie umożliwia staranie się o podejście do egzaminu na uprawnienia budowlane. Pod drodze są oczywiście różnorodne kursy budowlane, które pomogą nam poznać rozmaitą tematykę budowy i ukierunkują nas na różne sposoby wykonywania budowy. Końcowy element stawania się odpowiedzialnym budowlańcem to wspomniany już egzamin. Dopiero po jego pozytywnym oddaniu nabywamy faktyczne uprawnienia budowlane, które pozwolą nam prowadzić własną firmę lub wykonywać budowlane zlecenia dla innych, większych firm.

Zdobycie uprawnień architektonicznych wiąże się z podobną kolejnością nauki i egzaminów. Najpierw są oczywiście kursy architektury i studia, następnie podobnie jak w przypadku budownictwa - praktyki architektoniczne, i dopiero na samym końcu architekt uzyskuje po zaliczeniu sprawdzających testów praktycznych i pisemnych, upragnione uprawnienia architektoniczne. Taka kolejność i skrupulatność na drodze uzyskiwania uprawnień daje pewność, że osoby, które będą zajmować się architekturą i budownictwem będą fachowcami z prawdziwego zdarzenia i nie zaskoczą ich żadne nieprzewidywalne sytuacje na budowie, ani w pracowni architektonicznej.